![]() ![]() ![]() |
![]() |
HASYLAB - promieniowanie synchrotronowe w DESY HASYLAB w DESY HASYLAB, Hamburskie Laboratorium Promieniowania Synchrotronowego, jest oddzielnym laboratorium wchodzącym w skład DESY, przeznaczonym do badań przy pomocy promieniowania synchrotronowego. Elektrony krążące po zakrzywionych torach w pierścieniach akumulujących DORIS i PETRA, z prędkością prawie równą prędkości światła, wysyłają to niezwykle cenne promieniowanie. Szczególnie interesująca jest jego część rentgenowska, gdyż może być stosowana do badania elektronowej i przestrzennej struktury atomów.
Naukowcy w Hamburgu wykorzystują to promieniowanie już od chwili uruchomienia synchrotronu elektronowego "DESY" w 1964 roku. W 1972 r. Europejskie Laboratorium Biologii Molekularnej (EMBL) uruchomiło w DESY swoją filię w celu prowadzenia badań struktur molekularnych. Powstały tu następnie trzy grupy robocze Towarzystwa Maxa Plancka (MPG) - pozarządowej organizacji finansującej i prowadzącej badania naukowe.
Od 1993 r. pierścień akumulujący DORIS wykorzystywany jest wyłącznie jako źródło promieniowania synchrotronowego, tak aby móc zaoferować użytkownikom więcej czasu na pomiary, średnio przez osiem miesięcy w roku. Oprócz placówek akademickich, jak np. Uniwersytet w Hamburgu, z urządzeń HASYLAB korzystają również przedsiębiorstwa przemysłowe. |